På torsdagkvällen spelade Växjö Norra U premiär i DIV 6 borta mot Skruv.
Det blev seger med 2-0 .
Efter färden till Skruv och genom Skruv kom vi fram till idrottplatsen som var en riktig idyll vid en sjö och kvällssolen lyste efter denna i övrigt regniga dag.
Många av spelarna gjorde sin seniordebut. Vi mötte ett lag som var fysikiskt starka och slog långa bollar och var farliga på fasta situationer som inkast och hörnor, men tack vare ett starkt försvarsspel och bra målvaktspel av Samuel så släppte vi inte in något mål.
Vi försökte med passningsspel men på en svårspelad plan studsade bollen så att det ibland var svårt att få kontroll på den. Det ledde till mycket bolltapp för båda lagen. Spelarna fick därför springa hejdlöst mycket och i andra halvlek så var det mycket kramp och krämpor.
Vi Startade matchen bra med flera bra chanser och Skruv kontrade emellanåt
En bit in i första halvlek fick vi en frispark som Simon Persson förvaltade fint. Han lyfte in den i målvaktens högra hörn.
Vi började andra halvlek bra med fint spel och skapade fler abra chanser utan att sätta dit bollen.
Skruv kom tillbaka och skapade några farliga lägen på sina långbollar men när det var 10 min kvar fick Filip Karlsson ett friläge som han rullade mellan benen på målvakten och 3 poäng var säkrade.
En riktig laginsats där hela truppen bidrog !
Nu vilar grabbarna till söndag. Då är det match mot Lenhova på fina Åbo IP!
I